1. in 2. dan Let proti Novi Zelandiji
Zaradi velike časovne razlike in dolge poti na južno hemisfero, potujemo dva dneva.
3. dan Prihod v Auckland
Popoldne prispemo v Auckland in se namestimo v penzionu. V skladu s časom sprehod po okolici, zagotovo pa najdemo tudi dober kotiček za našo prvo novozelandsko večerjo.
4. dan Christchurch – Geraldine
Razgled na turkizno jezero Tekapo.
V dopoldanskih urah priletimo v Christchurch, glavno mesto Južnega otoka. Že takoj nas pričaka eksotično rastje in hiše grajene v starem angleškem kolonialnem slogu. Prevzamemo avtomobile in opravimo nakup hrane za prihodnje dni.
Preko nižin posejanih z rodovitnimi polji in pašniki se vozimo proti Južnim Alpam. Naš današnji cilj je območje Canterbury, ki slovi po svojih dobrih vinih. Večer preživimo v predelu, kjer se južni del Alp sreča z zelenimi nasadi vinogradov in se počutimo kot gostje sredi butičnih aromatičnih vinarn, s super pojedino iz žara ob kozarčku dobrega Canterbury vina Pinot Noir in Chardonnay ter lokalnega piva …
5. dan Geraldine – Jezero Tekapo – jezero Pukaki
Divje jezero Pukaki in Mount Cook v ozadju
Današnji super aktivni dan začnemo s krajšim vzponom na Mt. John od koder se odpirajo fantastični pogledi na turkizno jezero in bele vršace Južnih Alp v ozadju. Prav posebna nagrada je pozen zajtrk v mali kavarni na vrhu hriba, kjer ti postrežejo med drugim tudi prvovrstnega Aoraki lososa v domačem bagel-u.
Ustavimo se ob dih jemajočem turkiznem jezeru Tekapo. Le streljaj stran so male toplice, kjer se lahko namočimo v toplih vrelcih obdanih z visokimi drevesi. Tisti bolj aktivni lahko najamete gorsko kolo za pozno popoldansko odkrivanje okolice (sonce zaide šele ob 22h).
Krožna tura nas kasneje pelje ob divji obali jezera in potke spominjajo na Patagonijo. Možnost kopanja, nato pa se odpeljemo na razgledno pot proti jezeru Pukaki in najvišji gori Nove Zelandije, Mt. Cooku. Jezero Pukaki je sanjsko nadaljevanje dežele jezer in gora. Ponovno vsi odtenki modre, neokrnjena divjina in čisto na koncu edinstveni Mt. Cook.
Po poti kupimo še najboljšega lososa daleč naokoli. Pojedina, ki ji nato kasneje na poti nobena druga ni kos. Večerjamo zunaj na travniku s pogledi na veličastno goro in zahajajoče rdeče obrise sonca.
6. dan Vas Mt. Cook in okolica
Slikovite poti pod Mt. Cookom (3724 m), najvišjo goro Nove Zelandije, ki leži v Južnih Alpah.
Vzhodna stran Mt. Cooka je sigurno eden od vrhuncev potovanja po Južnem otoku. Narava tukaj je edinstvena, še poseben čar pa ji daje eksotično rastje, ki ga ne bi pričakovali na takih zemljepisnih širinah. Podamo se na dnevni treking mimo ledenikov in številnih malih jezerc.
Za vse tiste, ki bi si želeli še več, pa nadaljujemo s trekingom, katerega stopnice (teh je kar 2200) veljajo, da vas pripeljejo do nebes. Spektakularni razglednik – med alpskimi cvetlicami imamo na eni strani tri prečudovita jezera z ledeniki v ozadju, na desno pa celo ledeniško dolino. Res vredno, saj je bučanje odlomljenih gmot in kosov ledu, ki se kruši iz sosednje stene nedaleč stran res neverjetna slika, spremljajočih zvočnih efektov pa tudi ne pozabiš kar tako.
Za vse tiste, ki bi želeli bolj lagodno popoldne pa imamo tudi odlično alternativo – treking do Kea point-a, od koder imate razglede na gorsko verigo – vse od gore Sefton do Mt. Cook-a.
7. dan Mt. Cook – Queenstown
Adrenalinska prestolnica Queenstown leži ob jezeru Wakatipu
Jutro lahko začnemo v bližnji vasi Mt. Cook, kjer pripravijo gourmet sveže praženo kavo in imenitna jajčka Benedict z lososom. Pred vožnjo naprej, skočimo še do ledenika Tasman na krajši pohod, potem pa proti Queenstownu.
Postanek v Cromwellu – prestolnici sadja in dobrega sladoleda.
Queenstown je adrenalinska meka Nove Zelandije, obenem pa simpatično mestece na jezeru Wakatipu obdano z gorami. Mesto ponuja ogromno možnosti, od vožnje z ‘jet-boatom’ po reki skozi ozek kanjon, do skakanja s padalom in gorskega kolesarjenja. Seveda pa so tukaj tudi nastale najboljše restavracije in kavarne Nove Zelandije, kakor tudi največja gostota športnih trgovin na kvadratni kilometer. Druga možnost pa je razgledna vožnja proti severnem delu jezera, ki ponuja izjemne fotografske priložnosti in raziskovanje divjih plaž pregovorno mrzlega Wakatipuja.
8. dan Queenstown – jezero Wakatipu – Te Anau
Pokrajina Fiordland.
Počasi se premikamo proti divjim predelom skrajnega juga Južnega otoka, kjer včasih že malo zadiši po vetru iz polarnih koncev. Dopoldne še preživimo v okoli Queenstowna, nato pa se podamo v regijo Fiordland. Kot ime pove, skriva skrajni jug divje fjorde, neprehodne deviške gozdove, ovce in nešteto jezer. Naš cilj je majhna naselbina Te Anau, ki nam služi kot baza za obisk slavnega fjorda Milford Sound.
Kdor želi se lahko pridruži 3-urnem treku, ki ponuja neverjetno sceno gozda Gospodarja prstanov – prečudovite ogromne praproti, magična drevesa ter skriti kotički jezera. Za bolj ležerno opcijo pa lahko ostanete v kampu – prelepo mesto ob jezeru ponuja opcijo plavanja, sprehod do mesta pa razkrije polno prijetnih kavarn ter butičnih trgovinic.
9. dan Nacionalni park Fiorldland – Milford sound
Slavni fjord Milford sound je obdan z visokimi stenami in številnimi slapovi. Izven njegovega zavetja divja Tasmansko morje.
Dolg in čudovit dan. Cilj današnjega dne je plovba po fjordu Milford. Ampak včasih je potovanje bolj pomembno kot cilj. 119 km dolga pot v eno smer skozi nacionalni park Fiordland ponuja presežke divje narave. Na vsakih nekaj kilometrov se od glavne cestne poti vijejo pohodniške stezice do slapov, naravnih lepot in višjih hribov. Smo v enem najbolj humidnih habitatov na svetu in kaj kmalu vstopimo v deževni gozd, ki je svojim eksotičnim rastjem sila nenavaden na teh nizkih zemljepisnih širinah. Dopoldan je seveda posvečen plovbi po edinstvenemu Milfordu, obdanem z navpičnimi stenami in neštetimi slapovi. Na koncu fjorda se čisto za okus, približamo zloglasnem divjem Tasmanskem morju. Smo morda omenili tudi stik z alpskimi papigami Kea?
Popoldan se na poti nazaj ustavljamo na vseh prelepih razglednih postojankah. V primeru stabilnega vremena na poti opravimo še razgledni vzpon na Key summit, ki predstavlja zadnjo etapo legendarnega Routeburn treka oziroma trampa kot mu rečejo Novozelandci. Pa tudi v primeru slabega vremena bo luštno – rezerviramo kino večer v Te Anau z dobro hrano in ovčjimi zrezki ob ingverjevem pivu.
10. dan Te Anau – Wanaka
Prostrani pašniki so polni ovčic
Danes nas relativno dolgo cestno potovanje pelje skozi neskončne pašnike ovc (tako je, vstopili ste v konce odkoder prihaja vaš Merino). Mimo slikovitega Arrowtowna se pripeljemo proti še enemu biseru Južnega otoka, Wanaki. Včasih je bilo mestece raj za hipije, danes pa je svojim lepim jezerom in gorami odlična baza za aktivnosti zunaj. Že popoldne gremo na prve peš izlete.
11. dan Wanaka – Mt Aspiring National Park
Ledenik Rob Roy, treking v nacionalnem parku Mt. Aspiring.
Razgledna vožnja ob jezeru Wanaka nas pelje do 50 km oddaljenega nacionalnega park Mt. Aspiring, ki se razprostira v osrčju Južnih Alp. Štiri urni izlet po ledeniški dolini, čez viseče mostove in v hrib skozi deviške gozdove, nas pripelje do dih jemajočega ledenika Rob Roy. Popoldne možne opcijske aktivnosti ob jezeru – ali pa vas naša ultra energična vodnica odpelje še na kakšen treking, ki razkrije nove razsežnosti okolice.
12. dan Wanaka – prečenje proti zahodni obali
Eden od skritih kotičkov na poti proti Zahodni obali.
Ob čudovitih jezerih, skozi deževni gozd in visoke prelaze, napredujemo proti zahodni obali. Na poti obiščemo turkizne tolmune, visoke slapove in obredemo kar nekaj stranskih poti. Najlepša bo zagotovo tista, ki nas bo peljala čez pravljični gozd in ob Tasmanskem morju ter nam omogočila, da z malo sreče vidimo tudi pingvine in tjulnje.
V kolikor dovolj zgodaj prispemo v Franz Jozef, se odpravimo k jezeru na enega najlepših sončnih zahodov in uživamo v topli vodi na večernem kopanju.
13. dan Ledenika Fox in Franc Jozef
Ledenik Franc Jozef
Divja zahodna stran južnega otoka Nove Zelandije je nekaj posebnega. Pokrajina prejme največjo količino padavin v državi in je bujna, eksotična, zelena. Padavine pogosto pridivjajo v obliki divjih vremenskih motenj iz Antarktike, poleg tega pa obalo bičajo še valovi Tasmanskega morja. Visoko nad nami pa se nad oblaki dvigujejo Južne Alpe. Naša prva destinacija je ledenik Franc Jozef, ki skupaj z ledenikom Fox predstavlja edinstven naravni pojav. Namreč, ledenika se vijeta z visokih gora naravnost v deževni gozd in naprej proti oceanu.
Po kosilu nadaljujemo na treking okoli jezera Matheson – fantastični so odsevi najvišjih vrhov v kristalno čisti vodni gladini.
Opcijsko se lahko odločite tudi za treking do ledenika Fox ali pa helikopterski prelet (doplačilo) ledenikov in novozelandskih Alp. Za bolj ležerno varianto pa so tu tudi savna in toplice.
14. dan Franc Jozef – Hokitika – Punakaiki – Murchinson
Izlet po kanjonu Hokitike.
Zjutraj ogled ledenika Franc Jozef, v kolikor nam to ni uspelo dan prej. Nato se ob obali peljemo do Hokitike, kjer se sprehodimo po mestu in si privoščimo kosilo na nasedli ladiji. Treking po geografsko zelo zanimivem območju Punakaiki. Po kratkem pohodu nadaljujemo naprej proti severu v notranjost Južnega otoka. Po poti se ustavimo še na sprehodu po čudoviti obali ob Tasmanskem morju z razgledi na kolonije tjulnjev. Noč prespimo v majhnem kraju Murchinson.
15. dan Jezero Rotoroa – Nacionalni park Abel Tasman
Nacionalni park Abel Tasman.
Vožnja skozi divjino nas pripelje do nacionalnega parka Abel Tasman. Čaka nas del slavnega Abel Tasman trekinga, ki nas bo pripeljal do čudovitega zaliva, katerega izkoristimo za kopanje. Če boste želeli pa si lahko tudi del popoldneva popestrite s krajšo ježo, ki je vodena in zelo dobro organizirana ali pa se zapeljete s kolesi (doplačilo). Naša današnja namestitev je na obrobju parka.
16. dan Nacionalni park Abel Tasman – Treking
Abel Tasman predstavlja enega velikih trekingov na Novi Zelandiji.
Abel Tasman je po mnenju večine eden izmed najlepših, če ne kar najlepši nacionalni park na Novi Zelandiji in še posebno za nas res super eksotičen. Bujen deževni gozd z nenavadnimi rastlinami se spušča do divjih plaž posejanih z rumenim in belim peskom. Neštete skrite zalivčke obdaja morje turkizne barve, ki je poleti prijetno toplo. Ta raj na zemlji je bil spremenjen v nacionalni park, kar pomeni, da tukaj ni civilizacije, cest in hiš, ampak samo skrbno urejene pohodniške poti, ki se vijejo od skrajnega severne do južne meje parka. V park se odpravimo z ladjico, nato pa se peš vrnemo na izhodišče. Ladjica nas lahko pusti na različnih točkah, tako da lahko danes hodimo od 2 uri, pa vse tja do 10 ur in več.
17. dan Abel Tasman – Picton
Čudovita divjina Abel Tasmana in morje, ki je dovolj toplo za kopanje.
Dopoldne preživimo še v Abel Tasmanu in tisti z več energije boste najbrž lahko prehodili praktično cel park. Opcijsko imate možnost sea-kayak dnevne ture po Abel Tasmanu.
Sredi dneva se odpravimo proti Pictonu, od koder bomo s trajektom zapustili Južni otok. Pokrajina postane drugačna in začne spominjati na Škotsko. To je Marlborough, največje vinorodno področje na Novi Zelandiji. Pot nas vodi skozi slikovito Wairau dolino, kjer bomo ugotovili zakaj je svet zaljubljen v vina belega sauvignona iz tega področja.
18. dan Picton – Wellington
Sredi dneva prispemo s trajektom v Wellington, glavno a ne največje mesto Nove Zelandije. Mesto slovi po super hrani, odbiti kulturi pitja kave in kavarnah in je svojim umetniškim in ležernih duhom popolna proti utež našim dnevom preživetim v pristni naravi. Privoščimo si dobre restavracije in se razvajamo v mestnih užitkih.
19. dan Wellington – Nacionalni park Tongariro
Mt. Doom, Gospodar Prstanov.
Zjutraj se odpravimo proti glavni treking destinaciji Severnega otoka. Nekaj urna vožnja nas pripelje v deželo Gospodarja Prstanov. Deževni gozd in ledenike zamenjamo za deželo delujočih vulkanov. Glede na čas prihoda, morda že danes naredimo kakšen krajši pohod.
20. dan Treking Tongariro Alpine crossing – gorsko prečenje
Tongariro Alpine crossing – veliko prečenje vulkanov.
Tongariro gorsko prečenje velja za najlepši enodnevni treking na svetu. In temu res ni težko pritrditi. 19 km dolg treking, kjer naredimo več kot 1000 višinskih metrov, nas pelje v čarobno pokrajino delujočih vulkanov. Nekje na vrhnjem platoju imamo občutek, kot da smo na drugem planetu in prav tam pred nami zasije ‘Mt. Doom’ iz Gospodarja prstanov. Prav posebna nagrada na vrhu pa je nenaden pogled na turkizna jezerca v kalderi vulkana. Že samo zaradi tega je vredno obiskati Severni otok Nove Zelandije.
21. dan Tongariro – geotermalno področje Waiotapu – Auckland
Geotermalno področje Waiotapu.
Severno od Tongarira vstopamo v eno najbolj dinamičnih geotermalnih področij na svetu. Blizu Rotorue obiščemo gejzirje in žveplene brbotajoče bazene Waiotapu oziroma Svete vode po Maorsko. Enourna hoja med vrelci odštekanih barv je raj za fotografe.
Popolne prispemo v Auckland, vrnemo avtomobile in se namestimo v hostlu.
22. dan Auckland
Auckland je največje in najbolj dinamično mesto Nove Zelandije. Nujno je treba obiskati gurmansko ulico Ponsoby, kjer v kozmopolitanski mešanici okusov iz celega sveta, najdeš tudi male butične knjigarne, tisoč in eno zanimivo trgovino in dober večerni utrip. Priporočamo tudi ogled živalskega vrta, Aucklandske marine, skok na 328 m visoki Sky tower z norimi pogledi na mesto, obisk starih kolonialnih sosesk …
23. dan Let domov
Odpravimo se na letališče za let proti domu.
24. dan Prihod domov
Na koncu si obvezno preberite še info o potovanju!