1. DAN Polet proti Kirgiziji
Polet proti Biškeku iz Ljubljane ali bližnjih letališč.
2. DAN Biškek
V zgodnjih jutranjih priletimo v Biškek, glavno mesto Kirgizije. Nastanimo se v hotelu, nato pa začnemo z raziskovanjem mesta. Post-komunistična eksotika mesta se začne na stari Sovjetski ulici, ki slovi po največjem številu menjalnic v mestu. Takoj za vogalom imamo možnost okusiti najboljše domače »nudle Lagman« v Aziji. Nasmejane babuške se smukajo naokoli restavracije in krožijo z dobrotami, ki romajo na našo mizo, dišeče začimbe pa pričarajo pristni pridih Centralne Azije. Sledi raziskovanje osrednjega dela mesta. Sprehodimo se mimo mogočnega kipa Lenina, ki še vedno kaže na preteklo zgodovino Biškeka, ne uide nam niti slavni heroj Manas. Vrvež pešcev, hitro hitečih mini busov imenovanih maršrutka in počasnih starih trolejbusov nas spremlja vse do pisanega labirinta glavnega Osh bazarja. Večer zaključimo v domačem »sovjetsko-kirgiškem bar-stanovanju«, ki s svojim šarmom poskrbi za pravo lokalno zabavo.
3. DAN Jezero Issik Kul
S privat mini-busom se bomo odpravili na pot ob prelepem jezeru Issyk Kul, ki ga obdajajo barvite in raznolike gore. Z nadmorsko višino 1608 m je drugo največje gorsko jezero na svetu (takoj za jezerom Titicaca v južni Ameriki). Z razlogom mu pravijo biser Centralne Azije, saj resnično fascinira s svojo razsežnostjo in lepoto. Ustavimo se v jurti na plaži ob jezeru, kjer nam domačinka pripravi lokalne specialitete. Še posebno okusni so lokalni zavitki momo, ki jih poplaknemo z domačim čajem ali pa vrčkom sveže varjenega piva.
Issy Kul v domačem kirgiškem jeziku pomeni »vroče jezero«, saj nikoli ne zamrzne, navkljub visokim zasneženim goram, ki ga obdajajo. Pot nadaljujemo proti rdečim goram Skazka, ki jim domačini pravijo kar The Grand Canyon of Kyrgyzstan. Po krajšem sprehodu nadaljujemo pot v mestece Karakol, kjer nas čaka nastanitev in dobra večerja v prijetni lokalni restavraciji ob zgodbah lastnika Vladija in navihane hčerke Sai-Kal.
4. DAN Treking Kirgizija
Tu na koncu doline Cvetov nas je po zabavni vožnji odložil kirgizijski voz. Začetek trekinga se počasi začne. Foto: Aleksandar Gospić
Izhodišče za 5 dnevni treking po Kirgiziji bo vasica Jeti Oguz. Ime vasice v prevodu pomeni Sedem bikov saj se ponosno ponaša s sedmimi rdečimi gorami v ozadju. Naše izhodišče za treking je na višini 2200 m. Hodimo mimo slikovitih jurt po dolini Tsvetov (cvetov) in se pri domačinih okrepčamo z lokalno pijačo Kumis. Kumis se postreže iz velikega čebra in predstavlja družaben dogodek v jurti. Ob taki priložnosti Kirgizi zelo radi postrežejo domač kruh in ribezovo/marelično marmelado. Za naš vzpon do prvega tabora hodimo približno 5 ur in naredimo 1020 m vzpona. Spremljajo pa nas nosači, ki nosijo našo opremo za kampiranje v divjini. Pot nas s počasnim vzponom pelje ob vodi, po zelenih planotah med pastirskimi čredami. Zadnji del poti se bolj strmo vzpne in do baznega tabora se v dobri uri pošteno prepotimo. Taborimo na prečudoviti točki obdani s pogledi na strme vrhove. Taborimo na višini okoli 3280 m. V taboru nas pričaka dobra topla večerja, ki jo skuha naš lokalni kuhar. Mi pa medtem naredimo še nekaj dodatnega sprehoda in višinske razlike za lažji spanec. Spimo v šotorih, ki jih priskrbi naša lokalna ekipa, za dodatno udobje pa poskrbi tudi velik kuhinjski šotor.
5. DAN Treking (prelaz Telery)
Prelep skriti kotiček in prva noč na trekingu s prijatelji svizci okoli šotorov. Foto: Aleksandar Gospić
Po zajtrku nadaljujemo treking proti prelazu na 3570 m. To je edini strm vzpon današnjega dne in je poplačan s prelepimi pogledi na zasnežene gore, ki mogočno kukajo izza oblakov. Pot se nato vije v prijetnem spustu delno po skalnatem terenu mimo mogočne in bobneče reke Ajutor, kjer nam pokrajino krasijo črede divjih konj, grmičevje v vijolično modrih odtenkih ter zelenice posute s cvetočo Planiko. Zadnji del spusta skozi iglasti gozd, nas ponovno pripelje do jurt in domačinov, ki v poletnih mesecih radi nabirajo gobe in se grejejo ob domačem ognjišču. Ta dan se na pohodu hodi približno 8 ur in naš tabor se nahaja v dolini Karakol na končni višini 2500 m. Tokrat postavimo tabor v bližini lokalnega šotora – jurte, kjer se v velikem kotlu vedno kuha kaj dišečega. Večer preživimo v družbi domačinov, starih znancev naše Barbare.
6. DAN Treking (jezero Ala Kul)
Skoraj nadnaraven in zagotovo prečudovit pogled med vzpenjanjem po zavitih meliščnih poteh do vrha. Foto: Aleksandar Gospić
Vrhunec treka je vzpon do dih jemajočega turkiznega jezera Ala Kul, ki leži na 3560 m. Naš dan se začne skozi adrenalinski del podrtega smrekovega gozda do lesene koče Sirota, kjer si ob čisti ledeniški reki privoščimo počitek. Vzpon do jezera je od tu dalje veliko bolj strm in pot nas pelje po skalnem terenu ter melišču kjer na koncu le zagledamo turkizno jezero, ki se skriva za prelazom. Ob jezeru se sprehodimo do ledenika, najpogumnejši pa skočimo še v jezero in se pošteno osvežimo. Taborimo ob jezeru in dan preživimo v objemu mogočnih gorovij Palatka (5020 m), Djigit (5200 m) in Karakol (5120 m). Po 6 urah hoje in premaganem vzponu višinske razlike za 1040 m se prileže počitek. Dan zaključimo v kampu, kjer si ob jezeru na 3560 m postavimo šotore ter uživamo ob čaju in fascinantnem sanjskem okolju.
7. DAN Treking (Altyn Arashan topli vrelci)
V jurti je vedno veselo. Miza je polna, saj “stalnica” nikoli ne razočara. Prijazna gospodinja nam po vsem tem postreže še z obilno večerjo. Foto: Aleksandar Gospić
Dan začnemo s počasnim 2 urnim vzponom po uhojeni potki na prelaz Alakul (3890 m), kjer še zadnjič zaobjamemo lepote Ala Kula in se počasi spustimo preko pobočja Keldike proti Altyn Arashanu. Sestop in spust iz prelaza je svojevrstno doživetje in prava pustolovščina, saj se spustimo po melišču. Pot čez travnike in gozdove po zanimivi pokrajini pa nas po celodnevnih 8 urah hoje le pripelje do našega toplega in zasluženega počitka. Preko prečkanja hrumeče reke, spusta preko zelenic in gozda pridemo na cilj v vasico Altyn Arashan (2470 m). Na cilju nas čakajo vroči vrelci Arashan, kjer sprostimo utrujene mišice v uživaškem namakanju v blagodejni kopeli. Tokrat spanje v šotorih zamenjamo za spanje v udobni jurti, da doživimo pravi čar nomadske Centralne Azije in se pocrkljamo z domačo večerjo.
8. DAN Vrnitev v Karakol
Ko v udobju domačega doma naša zvesta prijateljica poskrbi za neverjeten in razkošen zajtrk. Pa to še ni vse, to je šele začetek. 🙂 Foto: Aleksandar Gospić
Pot nas za dobri dve uri hoje popelje še čez zadnji del trekinga, do končne točke (2180 m), kjer nas počaka prevoz do Karakola. Namestitev v popotniškem hotelu, dobro kosilo in ogled mesta (Prejevalski muzej, Dungan mošeja in stara cerkev). Skočimo še na lokalni bazar in si privoščimo kavo s pravim popotniškim vzdušjem v eni izmed boljših kavarnic na poti.
9. DAN Pot iz Karakola proti Narynu
Pot iz Karakola nas tokrat vodi okoli jezera Issyk Kul. Severni del poti je bil mnogo let znan kot čudovit predel za oddih za marsikatere trgovce na Svilni poti, ki so prečkali zemljo iz Kitajske proti Kazahstanu. Danes je tam močno razvit počitniški turizem. Južni del pa je bolj divji, pristen in rezerviran za domačine s prelepimi kotički za razigran počitek. Na poti se tudi mi ustavimo in zmočimo v jezeru, za katerega domačini pravijo, da je dovolj toplo za poletne vragolije. Nato potujemo naprej preko Kočkorja v pokrajino nomadov, ki so tukaj prebivali stoletja, v času ruske okupacije pa so bili primorani se seliti v mesta. Kljub temu pa bomo na tej poti lahko občudovali številne jurte in vagone, ki še danes nudijo prebivališča pastirskim družinam. V tem predelu se pokrajina tako slikovito spreminja, da je vožnja pravi užitek, kot da bi menjali državo, ne le provinco. Nočitev v Narynu, kjer nas po celodnevnem počitku prijazni domačini sprejmejo v svoja stanovanja.
10. DAN Karavanseraj Tash Rabat
V zgodnjih jutranjih urah se odpravimo proti Tash Rabatu. Jug države počasi postane pravo nasprotje severa. Kirgiška kultura je bogata in različna. Kljub temu, da prevladuje nomadstvo, se v tem predelu opazi agrikulturna obdelava zemlje. Na poti se kot v filmu menja pokrajina, spremljajo nas gore v različnih odtenkih sive, bež in oranžne barve. Ni nenavadno, da je ta provinca navdušila celo Marca Pola. Spustimo se v predel, kjer nas čaka skrivnostna utrdba – karavanserai Tašh Rabat, ki je v 15. stoletju nudila zatočišče in dom karavanam trgovcev na Svileni poti. Velja za enega najlepše ohranjenih v goro izklesanih zgodovinskih karavanserajev z 31 sobanami. Dan bomo preživeli v okolici Tašh Rabata in se popoldan odpravili proti Kočkorju, kjer se tudi nastanimo. Sprejme nas družina, ki poskrbi da so naši želodčki polni, obraz pa nasmejan in žareč od različnih presenečenj. V objemu toplega doma in z domačini se res z lahkoto počutimo kot velika nomadska družina.
11. DAN Treking s konji (Song Kul)
Pokrajina okoli jezera Song kul je kot narisana za jahanje s konji. Čudovito je prijahati v jurte k domačinom, medtem ko te spremlja pogled na jezero v katerega se občasno zgrinjajo nevihte. Foto: Aleksandar Gospić
Kirgizijsko pustolovščino najlepše doživiš na tradicionalni način jahajoč skozi kirgiške stepe posejane z nomadskimi šotori. S konji se odpravimo proti jezeru Song Kul. Fascinantna regija Tien Shan ponuja neskončne razglede s hrbta ujahanih in krotkih konj. Pet urna ježa mine zelo hitro, saj je travnata pokrajina kot nalašč ustvarjena za prvi dan mirne ježe. Vsega skupaj naredimo okoli 500 m. Nastanimo se v jurti pri domačinih, si ogledamo pridelavo kumisa in domačo peko kruha. Kdor želi pa lahko sodeluje tudi pri pripravi domačih rezancev za v juho. Hrana v jurtah je vedno bogata in neverjetno okusna. V okolici jurt še vedno poteka živahno pastirsko življenje, ki ga srečujemo tudi na poti.
Na trekingu Kirgizija je del poti s konji primeren za vsakogar, saj so naši kirgiški konji dobro ujahani, premikamo pa se s tempom podobnim hoji. Z nami bo kar nekaj konjskih vodnikov, tako da boste na svoj račun lahko prišli tudi bolj vešči jahači in sem ter tja malo zagalopirali. V kolikor komu ne prija ježa, lahko brez problema ta trek tudi prehodi.
12. DAN Treking s konji (Song Kul)
Slika pove več kot tisoč besed. To je Kirgizija in po našem mnenju tudi zmagovalna fotka iz našega zadnjega prenočevanja v jurtah. Foto: one and only: Aleksandar Gospić
Dan začnemo s svežim dišečim zajtrkom, kjer se topel kruh, mamljiva ponudba okusnih domačih marmelad in smetane kar stopijo v ustih. Čaka nas ježa čez prelaz Tuz Ashu (3400 m) z menjajočo pokrajino pod konjskimi kopiti. Po stopinjah nomadov preživimo čudovit dan z enkratnim razgledom na vrhu prelaza. Pot je prilagojena za naše štirinožne prijatelje z nami na njihovih hrbtih. Naredimo približno 500 m višinske razlike. Današnji dan je približno 4-5 ur ježe. Spustimo se proti drugemu največjemu jezeru Song Kul. Jezero leži na višini 3016 m in se razprostira med dvema gorskima verigama. Čas za počitek, molžo kobil, skok v kristalno jezero in raziskovanje okolice, kramljanje ob čaju in kumisu dolgo v noč. Spanje v jurti pri domačinih, kjer nas čuvajo črede koz, ovčk in konjev. Proti jutru smo že pravi eksperti v prepoznavanju živalskih zvokov in njihovega gibanja v okolici.
13. DAN Tekma Ulak Tartysh
Treking Kirgizija. Foto: Aleksandar Gospić
Po zajtrku nas pričaka prevoz in pot nas popelje čez enega najlepših prelazov proti vasici Kyzyl Oi. Simpatična gorska vas leži ob reki in v njej prebivajo gostoljubni lokalci, ki nas sprejmejo v svoje domove. Tu nas čaka ogled starodavnih tradicionalnih tekem Ulak Tartysh, Er enish, Kyz Kuumai, Tyiyn emnei … Igre podobne polu, kjer nam igralci na konjih med divjo ježo pokažejo svoje dih jemajoče veščine. V prahu izpod konjskih kopit in nenavadno hiteči gneči na igrišču se vedno razvije klepet z domačini in prvinska izkušnja kirgiške gostoljubnosti.
Tokrat prespimo kar pri lokalnih družinah, ki nas sprejmejo odprtih rok in nas po domače razvajajo.
14. DAN Vožnja proti Biškeku
Počasi se začnemo vračati proti Biškeku. Prelazi, ki nas spremljajo na poti, veljajo med popotniki za »malo Švico« osrednje Azije. Zastoje na cesti povzročajo pastirske črede in prelepi razgledi, ki se vijejo mimo nas. V popoldanskih urah pridemo v Biškek. Čas za še zadnji skok na tržnico, nakupovanje spominkov in večerni ogled mesta. Če nam uspe, pa večer zaključimo v najslavnejšem kirgiškem baru.
15. DAN Vrnitev domov
V zgodnjih jutranjih urah odhod na letališče in polet proti domu.